10:00 – 11:30

Fabrication du papier (Français)

Session Chair: Frédéric Parent, FPInnovations
  • 10:00 “Cassage de feutres de presse”, Luc Chamberland, Asten Johnson
  • 10:30 “Etudes de cas sur l’optimisation du bout humide”, Phil Morency, Andritz
  • 11:00 “Optimisations des profils d’humidité”, Frédéric Parent, FPInnovations

Environment Session - Mill Case Studies

Session Chair: François Bozet, Resolute Forest Products
  • 10:00 “Effluent Treatment: Advanced Control in Nutrients Addition & Selector Dynamic“, Jean-Claude Paradis, Stantec
  • 10:30 “Effluent Treatment Load Reduction”, Luciana Savulescu, Natural Resources Canada
  • 11:00 “Nutrient dosing optimization with online instrumentations and real time”, Jimmy Rousseau & Marc-Philippe Camara, Hach Inc

Mill Managers’ Roundtable – Safety (closed session)

“SIF: How do we deal with Significant Events and how de we make sure the measures we put in place are sustainable over time“

Moderator: Eric Ashby, VP Manufacturing, Domtar

11:30 – 12:00

Networking and Tradeshow

12:00 – 13:30

Energy session

Session Chair: Serge Bédard, Natural Resources Canada
  • 12:00 ” Real-time optimization in pulp mills using machine learning”, François Aubé, NRCan-CanmetENERGY
  • 12:30 ” Transforming energy use and CO2 emissions in pulp and paper industry”, Satu Lipiäinen, LUT University
  • 13:00 “Certification Process for the ISO 50001-2018 Standard at the Cascades Tissue Group – Candiac”, Etienne Fobasso, Cascades

Bleaching session

Session Chairs: Rohan Bandekar, Noram Engineering & Michael Doucet, BTG
  • 12:00 “Collaboration to Strengthen Financial Position”, John O’Donnell, Domtar
  • 12:30 “Domtar Dryden Caustic Reduction Trial”, Olivia Carter, Domtar Dryden
  • 13:00 “Effluent Treatment Pilot Plant for Treating Bleached Kraft Wastewater”, Jacob Wall, Irving P&P

13:30 – 14:00

Networking and Tradeshow

14:00 – 15:30

Tissue Making - Tissue Performance

Session Chair: Pascal Rivard, Solenis
  • 14:00 “Tissue Flushabiity Testing”, Tony Manfred, FPInnovations
  • 14:30 “Characterization of Tissue Water Absorption with  FPAborbware”, Robert Marineau, Technidyne
  • 15:00 “Relationship between Fiber Properties and Tissue Performance – An Overview”, Zhibin He, UNB

Reliability Session - Asset Management Best Practices in the Paper Industry

Session Chair: Alain Pellegrino, Laurentide Controls
  • 14:00 “Use of COD Analyzer Data for Improved Control of Aeration and Nutrient Usage in the Effluent System”,  Kerry Betz-Stablein, Canfor Pulp
  • 14:30 “Asset Management Best Practices in Pulp & Paper Mills”, Angela Badrieh, Laurentide Controls
  • 15:00 “Leveraging condition monitoring  technology and digital  transformation, to increase OEE”, Carl Sheehan, Spartan Controls

15:30 – 17:00

Networking and Tradeshow

* Please note all schedule is set on Eastern Time
** BIOFOR program will run in parallel with the Technical Sessions