Please note you need to log in MSTeams using your PaperWeek credentials. You will NOT BE ALLOWED in the meeting sessions if you are connected with you personal or corporate MSTeams account.
Janne Poranen, Spinnova Ltd  (Finland)

09:00 – 10:00

BIOFOR Keynote

Session Chair: Orlando Rojas, UBC

“Spinnova Presence in the Bioeconomy”

Janne Poranen, (Executive Chairman of the Board and Founder), Spinnova Ltd  (Finland)

09:30 – 10:00

Networking Break

10:00 – 11:30

Papermaking Roundtable on Recycling

Session Chair: Javad-Reza Saberian, Kruger
  • 10:00 “Recycled Fiber End Use Developments”, Soile Kilpi, AFRY
  • 10:20  “Brown Fibre Recycling System Operations and Centrifugal Cleaning”, Mike Lopane, Kadant
  • 10:40 “Virgin vs Recycled Fibres: Thoughts for a Sustainable Future”, Gopal Iyengar, Andritz
  • 11:00 “A Technical Approach to a Successful Starch Replacement”, Mike Wallace, Kemira
  • 11:20 Roundtable discussion
Herbert Sixta, Aalto University  (Finland)

BIOFOR Keynote: 2022 Marcus Wallenberg Prize Innovation Presentation

Session Chair: Orlando Rojas, UBC

 “Dissolving Pulp for the Production of Ioncell Fibers from Steam-Exploded Birch Wood”
Herbert Sixta,  (Professor and Winner of the 2022 Marcus Wallenberg Prize), Aalto University  (Finland)

BIOFOR Keynote

Session Chair: Orlando Rojas, UBC

“CIRC Experience in Advancing Cellulose Circularity”
Julie Willoughby, (Chief Scientific Officer) Circ

Julie Willoughby, (Chief Scientific Officer) Circ
Eric Ashby, VP  Manufacturing, Domtar Fort Mills

11:00 – 12:30

Mill Managers Reliability Better Practices Roundtable (closed session, by invitation only)

Session Chair: Eric Ashby, VP  Manufacturing, Domtar Fort Mills

30 min – Presentation by Eric Ashby on Reliability Better Practices

60 min – Better practice sharing by participants on Technology / people / process
Each organization will be invited to share a 1 slide presentation (5 min) on a better practice at their mill (staff, process, accounting, operations, HR) and that can be implemented by other mills.

A more detailed agenda will be forthcoming.

12:00 – 12:30

Networking and Lunch Break

12:30 – 14:00

Energy & Process

Session Chair: Serge Bédard, Natural Resources Canada
  • 12:30 “Integration of Carbon Capture in a Kraft Pulp Mill Operating Large-scale Lignin Extraction”, Elin Svenson & Henrik Skoglund, Chalmers University
  • 13:00 “Lime Kiln Fuel Switching- the Canadian context”, Kurt Woytiuk, FPInnovations
  • 13:30 “A Look at the Process Energy Needs, Bioenergy and GHG emissions related to Lignin Extraction”, Adam Rogerson, CanmetENERGY

Chemical Recovery & Utilities

Session Chair: Aaron Ferris, Irving Pulp & Paper
  • 12:30 “Spout Runner Automated Smelt Spout Cleaner”, Al Ankerson, Babcock & Wilcox (B&W)
  • 13:00 “Polyamine – system wide corrosion control for steam boilers”, François Lacoste, Veolia Water Technologies
  • 13:30 “Crack Formation and Growth in Superheater Deposits – Implications of Numerical and Experimental Results”, Nikolai DeMartini, U of Toronto

Process Optimization & Reliability

Session Chair: TBD
  • 12:30 “How to Reduce Costs and Increase Your Flow Measurements”, Beshr Alalawi, Laurentide
  • 13:00 “The Reliability University – An Initiative to Tackle Manpower Shortages”,  Yoann Urruty, Spartakus Technologies
  • 13:30 “Valve Performance Factors – Testing, Design & Selection”, Vincent Laroche,  CGIS

14:00 – 14:30

Networking Break

14:30 – 16:00

Tissue Making - Pulp Furnish for Tissue - Fibre Enhancement & Sustainability

Session Chair: Xuejun Zou, FPInnovations
  • 14:30 “Approaches to Overcome the Conflict of Strength and Softness Tissue Paper by Optimizing Fibre Properties”, Zhibin He, UNB (University of New Brunswick)
  • 15:00 “Improving Tissue Softness and Absorption Furnish Treatment and Embossing”, Hongbin Liu & Xingye An, TUST (Tianjin University of Science & Technology)
  • 15:30 “Carbon Footprint of Market Pulps: How to Measure It and Pathways to Reducing It”, Martin Fairbank, Martin Fairbank Consulting

Bleaching - Chemicals & Additives - II

Session Chair: Mona Henderson, Valmet
  • 14:30 “Recent Advances in EDT’s EnzOx Bleach Boosting Technology”,  Jim Tausche, EDT Enzymes
  • 15:00 “You Have Several Bleaching Stages, why don’t you use them?”,  James Goldman, BTG
  • 15:30 “Hexeneuronic Acids (HexA) and Impact on Bleaching”, Risto Ikaheimo, Valmet

Environment

Session Chair: Talat Mahmood, FPInnovations
  • 14:30 “Moving bed biofilm reactors (MBBRs) treating wastewaters from the forest industry – Experience from more than two decades with pure MBBR and BAS™ processes”, C. Scott & D. Lamarre,  Veolia Water Technologies
  • 14:55 “Optimizing Dewatering Under Changing Sludge Characteristics”, Kerilynn Hnatuk, Alberta Newsprint Company & Scott McKay, Fournier Industries
  • 15:20 “Ways to Reduce Water Usage in your Facility and Meet ESG Commitments”, Steve Birtch, Aggreko
  • 15:40 “Environmental Noise Community Relations Management”, Pascal Everton, SoftDB

BIOFOR - PANEL on Emerging Innovations

Session Chair: Paul Stuart, Polytechnique Montréal
  • 14:30 “SMART Chips – InnotechAlberta“ Marcius deOliveira, Innotech Alberta
  • 14:50 “Lactic Acid Fermentation from Woody Biomass“ Shah Purnank and Simon Gandrieau, FPIinnovations
  • 15:10 “Bark and wood residues as a source of renewable reducing agent in metallurgy“ Simon Langlois, CEGEP TR
  • 15:30 “Valorization of waste lignocellulose biomass residues“ Ganesan Aravind, UQTR
  • 15:50 “SSEIF®, Lignum’s Biobased Functional Filler through Zero Waste Biorefinery“ Oh Jin Park, Lignum

16:00 – 17:00

Networking

*Please note the schedule is set on Eastern Standard Time (EST)